PARTNEŘI:

Motorové pily (řetězové)

Jedněmi z nejrozšířenějších pomocníků v oblasti zahradní techniky jsou řetězové motorové pily – ruční řetězové pily poháněné motorem. Motorová pila je dnes běžně používána při práci na zahradě, v domě či dílně. Během jednoho dne je schopná zpracovat třeba až několik kubíků dřeva na topení. Moderní konstrukce předurčují tyto pily k vysoké řezné rychlosti spojené se spolehlivostí a zároveň bezpečností.

Při výběru motorové pily je dobré si nejdříve ujasnit, kde budeme s pilou nejčastěji pracovat – uvnitř, na zahradě, či v lese?

Elektrické motorové pily

Nejlevnějšími typy řetězových pil jsou pily elektrické. Jsou poměrně tiché a nevytvářejí splodiny, proto je bez problémů můžeme používat i v uzavřených prostorech. Nevýhodou samozřejmě je, že se neobejdou bez proudu a nedá se s nimi pracovat za deště či ve vlhku. Pokud máme zájem o kvalitní elektrickou motorovou pilu, nejnižší hranicí jsou zhruba 3 000 korun za modely od spolehlivého výrobce.

Benzínové motorové pily

Na prořezání stromů už je potřeba silnější motorová pila se spalovacím benzinovým motorem. Ta se dá použít v terénu, kde není manipulace s ní omezena žádnými kabely. Je tedy mobilní. Obsluha a údržba je o něco náročnější, než u motorové pily elektrické, avšak odměnou je nám vyšší výkon. Co se týče údržby, je nejdůležitější dávat pozor na správný poměr míchané palivové směsi a také údržbu filtrů. Ceny motorových pil v kategorii hobby jsou zhruba v rozsahu od 6 000 do 12 000 korun.

Kromě pohonu se motorové pily od sebe mohou lišit délkou řetězové lišty. Pro běžnou činnost se nejčastěji doporučuje délka do 40 cm, neboť práce s delší lištou se může především pro neprofesinály stát namáhavou a únavnou.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!