PARTNEŘI:

Sekačky na trávu

Než se pustíme do výběru sekačky na trávu, měli bychom vědět, nebo minimálně tušit, jak často a jak rozlehlou plochu budeme sekat, kdo a kde bude se sekačkou pracovat a jaký porost se bude vlastně sekat. Existuje totiž několik druhů zahradních sekaček, které se svými vlastnostmi hodí do trochu jiné situace. Podle odpovědí na předchozí otázky se nám podaří snadno získat parametry, které by měla naše budoucí sekačka na trávu mít. Při výběru bychom si také měli všímat provedení šasi sekačky, které se významně podílí na její životnosti. Laciné travní sekačky mívají šasi plastové, ty dražší pak plechové. Nejdražší šasi je odlehčené hliníkové. Dobré jsou například sekačky od Mountfieldu.

Rotační sekačky

V posledních letech se ukazuje, že pro udržování pěkně střiženého trávníku jsou pro průměrného zahrádkáře nejvhodnější rotační sekačky, jenž při práci využívají horizontálně uloženého rotujícího nože. Posečená tráva je rovnou sbírána do sběrného koše, zároveň s listím a ostatním. Rotační sekačky se dále dělí na elektrické sekačky na trávu, benzinové sekačky na trávu bez pojezdu a benzinové sekačky s pojezdem. Moderní travní sekačky mohou být obohaceny o některé nové technologie – např. zdokonaleného mulčování – tzv. recyklace.

Elektrické sekačky na trávu

Elektrické sekačky většinou najdou uplatnění tam, kde je potřeba upravovat menší travnaté plochy a sekání není příliš časté. Výhodami elektrické sekačky jsou především tichý a ekologický provoz, lehká ovladatelnost (díky nízké hmotnosti), velká spolehlivost a nenáročná údržba. Velkou nevýhodou při používání je přítomnost elektrického kabelu, na který je neustále nutné dávat pozor.

Benzínové sekačky na trávu (motorové)

I kvůli omezením elektrických travních sekaček se na větší (zhruba od 500m2) a členitější plochy více hodí benzinová rotační sekačka. Tento typ sekačky také zvládá hustší a vyšší porosty, neboť zpravidla disponuje vyšším výkonem. Benzínová sekačka může být buď bez pojezdu, anebo s pojezdem, pokud se jedná o svažitý terén. Benzínové sekačky se vyplatí také tam, kde není v dostatečném dosahu přívod elektrické energie. Z důvodu, že benzínové sekačky disponují spalovacím motorem, vyžadují náročnější údržbu. Ta jedním z větších argumentů proti těmto motorovým zahradním sekačkám.

Čtyřtaktní motory kvalitních značek (např. Honda) jsou známé svojí dlouhou životností, vysokým výkonem, poměrně snadnou obsluhou a navíc splňují přísné evropské normy na ochranu životního prostředí. Na dobrém motoru u benzínových sekaček velmi záleží, a proto by se měl stát jedním z kritérií výběru tohoto typu sekačky na trávu. Kromě sekacího nože pohání motor i pojezd.

Benzínové sekačky s pojezdem

Práce s benzinovou rotační sekačkou s pojezdem je velice příjemná. A to především proto, že tato samochodná sekačka disponuje vlastním pohonem, a proto ji před sebou nemusíme tlačit, jen určujeme směr. Benzínové sekačky s pojezdem nejsou o tolik dražší, aby se nám tato investice do komfortu nevyplatila. Modernější výrobky jsou navíc opatřeny systémem ADS, jenž plynule přizpůsobuje rychlost travní sekačky naší chůzi.

Vřetenové sekačky na trávu

Krátce střižený zelený „anglický koberec“ zajistí vřetenová sekačka na trávu. Pokud tedy chcete mít dokonalý reprezentativní trávník, je nejlepší volbou, protože disponuje do šroubovice stočenými noži ze speciální tvrzené oceli. Ty trávu nesekají, ale spíše stříhají, a proto nejsou stébla trávy tolik roztřepená. Díky tomu také nezasychají, tedy nežloutnou, a trávník je udržován zelený a hustý. Vřetenové sekačky na trávu mohou být i bez motoru, pouze na ruční pohon.

Strunové sekačky (vyžínače)

K udržování trávníku kolem chodníků, zdí, plotů, stromů či keřů je vhodná strunová sekačka, neboli vyžínač. Je určena pro špatně dostupné malé plochy. Její obsluha je nenáročná, je lehká a přestože na elektrický pohon, není nutný přívodní kabel, protože jsou dnes k dostání akumulátorové strunové sekačky na trávu. Tím se stávají v podstatě zbytečné benzínové strunové sekačky.

Bubnové sekačky

Pro jakoukoli plochu s vysokou a přerostlou trávou jsou dobrou koupí bubnové sekačky. Tento typ sekaček na trávu je malou českou specialitou, neboť v zahraničí se téměř neprodává. U nás najde využití především na chatách a chalupách. Bubnová sekačka představuje vysoce výkonnou jednotku, která má ovšem nízkou hmotnost a pohodlné ovládání. Její použití je vlastně univerzální – od sečení zahrad a sadů po veřejné plochy. Krom toho mají bubnové sekačky další přednosti v podobě nastavitelných řídítek, otočných nožů, kol se šípovým vzorem a výkonných čtyřtaktních motorů.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!