PARTNEŘI:

Vysavač listí – zahradní vysavač

Hrabání spadaného listí na podzim nepatří zrovna mezi nejoblíbenější činnosti. Navíc často připomíná boj s větrnými mlýny. Život si můžeme ulehčit zahradním vysavačem listí, který bez větší námahy odstraní spadané, mokré i sešlapané listí. S jeho pomocí dostaneme všechno listí snadno na hromadu a nasajeme do vaku. Využijeme přitom oba režim, které zahradní vysavače listí nabízí – foukání a vysávání. Foukačem uděláme z listí hromádky, které následně vysajeme. Většina vysavačů listí je také vybavena rozmělňovačem (drtičem), který během tohoto procesu listí i menší větvičky či třeba šišky rozdrtí a objem odpadu se tak může snížit až na desetinu. Celkově je textilní či nylonový sběrný vak zahradního vysavače obvykle schopen pojmout 30 až 50 litrů listí nebo třeba posekané trávy.

Nemusí to být jen vysavač listí

Zahradní vysavače však nemusí rozhodně sloužit jenom k vysávání listí. Zajisté je oceníme i v zimních měsících, kdy s nimi odstraníme čerstvě napadlý prašan. Dále se dají použít například použít i k přípravě měkčího zahradního odpadu ke kompostování či k odstraňování prachu z cest nebo balkonů. Při takovém užívání je ale dobré si dát pozor na sklo či kameny, jelikož stroj při nasátí nejen opotřebovávají, ale mohou ho i poškodit. Proto se do sběrného vaku doporučuje vložení prachového filtru, nebo pořízení přístroje s odolnějšími (kovovými) vrtulemi. V poslední době se objevují moderní zahradní vysavače vybavené takzvaným injektorem, které nemají s předměty vtáhnutými při režimu intenzivního nasávání problém, neboť je propouští přímo do vaku. Toto řešení zahradních vysavačů je citlivé i k živočichům, kteří mohou být nešťastnou náhodou při vysávání nataženi a drcení by se jim nutně stalo osudným.

Elektrický či benzínový zahradní vysavač?

Na trhu jsou v nabídce dva typy zahradních vysavačů – elektrický a benzinový. Elektrický vysavač se vyznačuje tichým chodem, ale bohužel také přítomností nepraktického elektrického prodlužovacího kabelu. Ten samozřejmě benzinové zahradní vysavače nemají, ale musíme si u nich připlatit, protože zatímco elektrický zahradní vysavač je k dostání za 1000 – 4000 korun, ten benzinový se pohybuje v cenových relacích od 4000 až 9000 korun.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!