PARTNEŘI:

Zahradní traktory

Pro zahradní traktory platí, že i sečení trávy může být zábavou. Navíc jsou ideálním řešením pro větší pozemky, protože ve srovnání se sekačkou představují pohodlnější, komplexnější a rychlejší variantu. Zahradní traktory totiž disponují několikanásobně většími koši, širším záběrem sečení i vyšší rychlostí. Trávník je tak dokonale posekán, posbírán a odvezen na určení místo, aniž člověk sesedne ze sedačky. Každý, kdo někdy sekal trávu určitě alespoň pomyslel, jaké to musí být se zahradním traktorem. O koupi zahradního traktoru se vyplatí uvažovat u ploch nad 1000m2.

Co všechno zahradní traktory zvládnou?

Pod kapotou zahradních traktorů obvykle dřímá dvouválcový motor a mezi koly bývá umístěna rotační sekačka, která mívá dva až tři nože se záběrem od 90 do 120 cm a nahazuje trávu do velkého zadního koše. Velkou výhodu je možnost připojení různého příslušenství, díky kterému se zahradní traktory stávají efektivními multifunkčními pomocníky, pro které lze nalézt uplatnění dvanáct měsíců v roce. Nejčastěji se jedná o připojení pasivních nástavců jako válce, hrábě, radlice či vozíky. Jiné typy zahradních traktorů disponují náhonovým přídělem, nebo provzdušňovačem, drtičem větví, postřikovačem. Variant, které se nám nabízejí je opravdu hodně.

Cena je u zahradního traktoru především závislá na výkonu motoru, převodovce a základní výbavě. Dalším faktorem, který zvedá cenu zahradních traktorů, je výše zmíněné příslušenství, nebo technické novinky převzaté od automobilů, např. posilovač řízení, nastavitelný volant či tempomat. U „hobby“ zahradních traktorů zaplatíme od 80 do 120 000 korun, u profesionál­nějších typů až 250 000. Pro zahradní traktor jinak platí obecně pravidlo – čím větší, tím lepší. Větší a výkonnější stroj vždy odvádí lepší práci. Při koupi zahradních traktorů bychom se vzhledem k ceně určitě měli zajímat o možnosti servisu a dostupnost náhradních dílů.

Ridery

Levnější variantou zahradních traktorů jsou takzvané ridery, neboli volantem řízené sekačky se slabším benzínovým motorem a záběrem zpravidla do 80 cm. Na první pohled rider od zahradního traktoru rozeznáme tím, že není vybaven předními reflektory a většinou ani sběrným košem. Tráva je tak vyhazována zadním nebo bočním výhozem. Předností riderů je dokonalý přehled nad sečenou plochou a snadné ovládání, které umožňuje sekat trávu i v těsné blízkosti různých překážek. Cena riderů se pohybuje kolem 30 000 korun, což oproti zahradním traktorů představuje poměrně významnou úsporu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!